Watt, James
(1736–1819)
Skotský inženýr a vynálezce, který významně zdokonalil parní stroj, což vedlo k obrovskému rozmachu průmyslu. Je po něm pojmenována jednotka výkonu v soustavě SI.
James Watt se narodil v rodině obchodníka. Během mládí neměl příliš pevné zdraví, a tak se mu nedostalo kvalitnějšího vzdělání. V obchodě otce ale projevoval neustálou snahu vylepšovat věci, aby fungovaly, tak jak mají. V devatenácti letech byl poslán do Glasgowa, kde se měl vyučit vyrábět nástroje a přístroje. Brzy získal pověst velmi kvalitního inženýra, který se podílel například na prohlubování koryt řek a přestavbách přístavů. V roce 1763 dostal k opravě starý Newcomenův parní stroj. Watt rychle poznal, že tento stroj je velmi neúčinný a problematický pro provoz. Po několika letech proto vymyslel vlastní vylepšený parní stroj. Jeho až čtyřikrát účinnější motory, než jaké byly Newcomenovy, pak vyráběla firma Matthewa Boultona, která financovala jejich další vývoj. Staly se hitem, především v těžebním průmyslu, protože se využívaly k čerpání vody z dolů.
V roce 1781 dostal Watt další nápad. Stroj vylepšil, takže mohl začít pohánět otáčející se kola. Během několika let se tak zcela změnil charakter britského textilního průmyslu. Okolo roku 1800, kdy Watt odešel do důchodu, již běželo v Británii přes 500 jeho parních strojů. Firma Boulton & Watt měla na výrobu parních strojů monopol. Watt pro každého zákazníka odhadl, kolik ročně ušetří při používání jeho parního stroje a účtoval mu pak jednu třetinu z této částky po dobu 25 let. Výkon stroje udával v koňských silách. Jedna koňská síla byla podle něj ekvivalentem tahu 180 lb (zhruba 800,68 N) na vzdálenosti 2,4× obvod kruhu o průměru 24 stop (tedy asi 55,16 m) za jednu minutu (tedy asi 736 W, Watt evidentně rád během výpočtů zaokrouhloval směrem nahoru, protože on sám uváděl 33 000 ft lb za minutu, což je asi 746 W). Hodnotu odhadnul z výkonu poníků zapřažených v dolech do žentouru. Často se pochybuje, zda všechna svoje vylepšení parního stroje vymyslel sám. Některá vylepšení nejspíše vymyslel jeho zaměstnanec William Murdoch. Důrazně také bojoval se všemi, kteří chtěli proniknout na trh s parními stroji. Ať už jeho obchodování bylo jakékoli, když zemřel, byl již velmi bohatým člověkem.