Logo ČVUT

HRAJEME SI S DRIFTY – APLETY

Na apletech, které pro Vás vytvořil Karel Řezáč, si vyzkoušejte jak se pohybuji nabité částice v elektrických a magnetických polích. V apletech lze nastavit jednotlivé složky počáteční rychlosti, magnetického pole elektrického pole a dalších parametrů. Červeně je vykreslována trajektorie kladně nabité částice, modře je znázorněna záporně nabitá částice. Nastavení poměru hmotnosti kladné a záporné částice je vlevo nahoře. V horní části apletu je také přepínání rovin pohledu. Zkuste si nastavit podmínky jednotlivých pohybů a zkuste se zamyslet nad tím, jak se budou pohybovat elektrony a ionty.

 Aplet první – E×B drift

 Aplet druhý – vodič protékaný proudem

 Aplet třetí – magnetický dipól

A do třetice si vyzkoušejte pohyby nabitých částic v okolí magnetického dipólu. Na první pohled si snadno povšimnete gyračního pohybu částic kolem siločar. Částice s vhodnou počáteční rychlostí se bude odrážet v polárních oblastech, to způsobuje jev magnetického zrcadla. Snadno také nasimulujete azimutální drift způsobený zakřivením magnetických siločar. Můžete získat pohyby podobné jako na následujících obrázcích:

Ukázka 5Ukázka 6

A teď si už nastavte parametry, spusťte aplet a zkoumejte, bádejte, experimentujte. Jedině tak pochopíte, co se ve skutečnosti s nabitými částicemi děje v různých konfiguracích magnetického pole. A nezapomeňte si měnit rovinu, ve které se na pohyb díváte.