Paul, Wolfgang
(1913–1993)
Německý fyzik, spolunositel Nobelovy ceny pro rok 1989 za výzkumné práce na iontové pasti. Objevil techniku, jak izolovat samostatný iont a studovat jeho vlastnosti. Cenu sdílí spolu s Hansem Georgem Dehmeltem a Normanem Fosterem Ramseyem.
Paul studoval na technické universitě v Mnichově a Berlíně. V roce 1939 obdržel titul PhD. V letech 1939-1952 působil na universitách v Kielu a Göttingenu. V roce 1952 se stal ředitelem fyzikálního ústavu na universitě v Bonnu. Působil zde ještě do svého důchodu a v roce 1981 se stal emeritním profesorem. Paul byl také ředitelem oddělení jaderné fyziky v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN.
V roce 1950 prováděl Paul experimenty s elektrickými a magnetickými poli, aby mohl fokusovat svazek atomů a separovat tak rozdílné částice. Zjistil, že elektrické pole s kvadrupólovým momentem může být použito k oddělení iontů různých hmotností. Tato technika vešla ve známost jako základ kvadrupólového hmotnostního filtru, který se v mnoha laboratořích používá jako základní metoda, jak analyzovat hmotnostní spektrum částic. Při dalším vylepšování metody přišel na to, že je možné pomocí třírozměrné verze hmotnostního filtru uvěznit částici v malém prostoru a následně studovat její vlastnosti. Tato metoda nese po svém objeviteli jméno Paulova past. Paulův další výzkum zahrnoval práce z optiky, zejména pozorování Lambova posuvu – malého posuvu energetických hladin vodíkových atomů způsobený dynamickými vlastnostmi vakua. Paul se také angažoval na vývoji několika urychlovačů částic postavených v Bonnu.